Erekce
Erekce a vše, co o ní chcete vědět
Pro kvalitní sexuální život je erekce nezbytností. Mnoho mužů s ní však mívá problémy. Bez erekce není možný pohlavní styk, dosažení orgasmu ani ejakulace. V následujícím článku si můžete přečíst o všem, co se týká erekce, a přiučit se tak něčemu, co vám pomůže k jejímu zlepšení. Při problémech s erekcí trpí i společný pohlavní partnerský život. Takové věci je třeba řešit včas a zabránit tak komplikacím či zhoršení tohoto stavu, nebo i možným trvalejším psychologickým důsledkem u muže, kterých by se mohl zbavovat obtížněji.
Jak funguje erekce
„Penis muže plní tři základní funkce: přes močovou trubici se dostává moč z močového měchýře ven, dále slouží jako orgán pohlavního spojení mezi mužem a ženou při pohlavním aktu a při ejakulaci dochází přes močovou trubici i k výronu spermatu a semenné tekutiny,“ uvádí Wikipedie. „Základními anatomickými a současně i funkčními strukturálními částmi penisu jsou tři cylindrická tělesa: dvě kavernózní (erektilní) tělesa a jedno spongiózní těleso, které tvoří oporu močové trubici.“
Erekce nebo ztopoření pohlavního údu je důsledkem stimulace a nemusí jít jen o fyzickou stimulaci. K erekci dochází i při psychologických stimulech, které se odehrávají v hlavě jako reakce na určité vjemy. Erekce vždy začíná v hlavě. V mozku se odehrává proces, který vysílá chemické signály do nervů v penisu muže. Následně se tam roztáhnou a uvolní krevní cévy, které do penisu nahromadí dostatek krve pro ustálení erekce. Při erekci se penis stává pevnějším a delším. Aby byl spermiím umožněn lepší průnik směrem ven, dochází při erekci i k roztažení močové trubice. Pro správné fungování tohoto procesu je tedy nutná dobrá spolupráce mozku, nervů, krevního oběhu a hormonů. Problémy s erekcí nastávají, pokud některý z těchto článků selhává. Po dokončení stimulace se penis postupně dostává do původního stavu a erekce slábne. Krev proudí otevřenými kanálky zpět a ztopořený penis se dostane do klidu.
Zdraví muži většinou dokážou udržet erekci bez přestávky 30 až 45 minut. Potřebná je samozřejmě vhodná stimulace. Rozeznáváme několik druhů a typů erekce.
Druhy erekce
- Noční erekce – jde o podvědomou erekci, která probíhá během spánku, můžete ji zpozorovat po probuzení a nazýva se i ranní erekce.
- Reflexní erekce – vyvolává ji stimulace penisu. Vzniká tedy při samotném kontaktu pohlaví.
- Psychogenní erekce – vyvolaná představivostí a fantazií. Tento druh erekce tedy nemusí vždy nastat ve vhodné době.
Rozdělení erekce podle tvrdosti penisu:
- Penis je větší, ale není tvrdý.
- Tvrdší penis, ale ještě ne dostatečně tvrdý pro vniknutí do vaginy.
- Dostatečně tvrdý penis pro vniknutí, ale nedostatečně pevný.
- Tvrdý a pevný penis.
Úhel erekce
Při erekci se pohlavní úd napíná, roste, prodlužuje se a vztyčuje šikmo vpřed a vzhůru. Na základě vědeckých prací Masterse a Johnsonové bylo zjištěno, že penis dosahuje při erekci délku asi 16 cm a jeho průměr je asi 4–4, 5 cm. Předkožka se stahuje a obnažuje žalud penisu, který zesílí a zbarví se do červena.
Během ztopoření svírá penis horizontální úhel kolem 45° až 60°. Nejběžnějším úhlem je právě 45 stupňů, ten byl pozorovaný u 15–20 % zkoumaných případů. Úhel erekce je většinou ostřejší u mladých mužů kolem 20 let. S přibývajícím věkem se úhel snižuje. „Průměrný stupeň úhlu ztopoření u mužů po padesátce se rozhodně zmenšuje,“ tvrdí sexuologové.
Nejdéle trvající erekce
Z různých důvodů může být žádoucí udržovat erekci co nejdéle. Je známo, že trvání erekce delší než jednu hodinu není ničím výjimečné. Navíc pro některé lidi není nijak těžké udržet penis ve ztopořeném stavu, pokud je po celou tu dobu zasunutý uvnitř vaginy.
Sexuolog Kinsey zaznamenal, že teenageři a mladiství při trvalém vzrušování vydrží mít erekci více než hodinu. U šedesátníků se tato doba zkracuje na 7 minut. Uvádí ale také, že s prodlouženou stimulací dokážou někteří mladí muži udržet svůj penis ve stavu ztopoření klidně i několik hodin.
Nejrychlejší erekce
Rychlost erekce se liší muž od muže. A navíc se u každého jedince ještě různí od jedné sexuální zkušenosti k druhé. V tomto případě jsou vysoce relevantními faktory alkohol a únava. Stejně tak míra erotického vzrušení. Sexuolog Kinsey má ve svých záznamech i rekordní zápisy. Mezi jím zkoumanými muži se objevili i takoví, u kterých se erekce objevila už během tří vteřin.
Problémy s erekcí
Muži se mohou setkat s problémy s erekcí nejen ve starším věku, ale i během mládí. Tehdy jsou nejčastější příčinou problémů s erekcí zejména psychologické faktory. V pokročilém věku jde spíše o obecné stárnutí organismu, pokles hladiny testosteronu a snížení fyzické výkonnosti. Neschopnost udržet erekci, předčasná ejakulace nebo například slabé ztopoření penisu ještě nemusí znamenat nějaké významné problémy s erekcí. Problémem je až pravidelně se opakující problém s erekcí. Tento stav se nazývá erektilní dysfunkce. Příčiny erektilní dysfunkce mohou být různé Většinou se však považuje za symptom nějakého jiného zdravotního problému, nepovažuje se za nemoc. Problémy s erekcí ovlivňuje věk, stres, špatná životospráva, deprese, psychický nátlak, alkohol, obezita, dokonce i užívání některých druhů léků. Díky vynikajícímu složení pilulek MerliX můžete pomoci minimalizovat vliv těchto faktorů a také díky tomu zlepšit erekci a s ní i svůj sexuální život.
Příležitostné selhání je normální
Léčba poruchy erekce je indikovaná, když muž selhává ve více než 25 % pokusů o sexuální styk, a to minimálně půl roku. „Úspěšnost léčby erektilní dysfunkce je dnes vysoká. Základní podmínkou je však správná diagnostika, která je dnes většinou neinvazivní a přesná, především díky ultrazvuku. Před začátkem léčby je potřebné vědět, zda není porucha způsobená závažnějším onemocněním. Pokud ano, nejdříve je nutné vyšetření a léčit to závažnější onemocnění a léčbu erektilní dysfunkce odložit,“ vysvětuuje MUDr. Josef Stolz MBA.
Zajímavá fakta o erektilní dysfunkci
Ať už ji máte, nebo ne, pravděpodobně si myslíte, že o penisu a jeho fungování víte všechno. Erektilní dysfunkce (ED) postihuje až půl milionu slovenských mužů, ze kterých mnozí nechápou jak a proč se to děje.
1. Většina mužů s ED ve skutečnosti nemá ED. Nedává vám to smysl? Problém je v tom, že starší muži mají spíše problém dosáhnout erekce jako takové, než by měli mít problém s erektilní dysfunkcí. To znamená, že získání a udržení erekce se stalo složitějším a více frustrujícím procesem než kdysi, ale není to nemožné.
2. Penis je křehký a může se zlomit. Není za tím však zlomená kost. Jde o krevní cévy uvnitř penisu, které prasknou a způsobí bolestivé otoky. Podle National Health Service (Národní zdravotnické služby Spojeného království) je za jednou třetinou případů, kdy se penis zlomí, okamžik vyvrcholení muže během sexu.
3. Léky na ED ne vždy fungují. Léčiva, která by měla pomoci opětovně získat zdravý sexuální život a erekci, fungují jen v přibližně dvou třetinách případů. Je dokázané, že někteří muži potřebují stále větší dávky, které mají stále intenzivnější vedlejší účinky.
4. Kratší penisy dosahují větší erekce. Výzkum ukazuje, že muži s kratšími penisy mají erekci, která zvětšuje velikost penisu o 86 %. U delších penisů roste o něco víc než 47 %.
5. ED může signalizovat závažný zdravotní problém. Někdy jsou sexuální problémy znakem větších problémů. ED může být způsobená onemocněním srdce, cukrovkou, Parkinsonovou nemocí, roztroušenou sklerózou, vysokým cholesterolem apod.
6. Erekce není potřebná pro orgasmus. Ano, existují muži, kteří nedokážou dosáhnout erekce, ale mohou mít orgasmus. Ať jde o nějakou formu duševního, vnitřního orgasmu, se už neuvádí.
7. Při nezdravém životním stylu je víc pravděpodobné, že se dopracujete k ED. Alkoholismus, užívání drog, nadváha, kouření, určité léky, a dokonce i příliš častá a dlouhá cyklistika mohou vést k ED.
8. Muži mají tři až pět erekcí za noc. Každou noc, zatímco vy spíte, váš penis „tvrdě pracuje“. Průměrný muž zažije až pět erekcí během spánku a každá z nich trvá přibližně 30 minut.
9. Stres může situaci s ED zhoršit. ED může způsobit psychický stres a psychický stres může způsobit ED. Jde o vzájemný vztah. Když jsou muži frustrovaní tím, že jsou neschopní sexuálního výkonu, může to ještě víc ztížit překonání ED. Rozmluva s lékařem nebo sexuálním terapeutem vám může pomoci.
Impotence
Impotencí nazýváme trvalý problém muže dosáhnout erekce. Laicky a jednoduše řečeno i „neschopnost“. Impotence se týká hlavně mužů po 50tce. Je však strašákem každého, kdo na ni i jen pomyslí při prvních náznacích problémů s erekcí. V mladším věku však bývá spíše výjimkou a u mladých lidí je třeba se při řešení problémů s erekcí zaměřit spíše na jejich psychický stav a jiné faktory. Riziko impotence se zvyšuje s přibývajícím věkem. Impotenci vyvolávají choroby jako například cukrovka, vysoký krevní tlak, onemocnění ledvin, roztroušená skleróza, kardiovaskulární onemocnění a jiné. Ovlivňuje ji i užívání léků a již zmíněné psychologické faktory. V těchto případů je léčení impotence jednodušší než v případech vyvolaných přítomností určité nemoci.
Zlepšení erekce
Pár praktických rad jak zlepšit erekci:
- Zdravě se stravujte.
- Sportujte, hýbejte se.
- Vyhýbejte se stresu.
- Zaměřte se i na dostatečně dlouhý spánek.
- Pořiďte si výživový doplněk na zlepšení erekce.
- Komunikujte s partnerkou o všem, co vás trápí.
- Vyhýbejte se alkoholu.
Je to tedy jednoduché. Jezte více ovoce a zeleniny a méně mastného. Pokud jste dosud sedávali doma, začněte chodit více ven. Zvýší se tím produkce vitaminu D, který má pozitivní vliv na erekci. Začněte sportovat nebo se alespoň trochu více hýbat. Zvýšení tvorby testosteronu vám také pomůže k lepší erekci. Nestresujte se, změňte pohled na život a buďte optimističtější. Zlepší se tím i kvalita spánku, která je pro zdravý sexuální život nezbytná. Nestyďte se s partnerkou promluvit i o tomto problému, pokud vás stále trápí. Nekuřte a nepijte alkoholické nápoje. Pokud se nebojíte nezdravých léků, zajděte za lékařem pro pilulky na předpis, avšak vhodnější a hlavně zdravější alternativou jsou výživové doplňky, které zlepší nejen erekci, ale i váš celkový zdravotní a psychický stav.
Léčba erektilní dysfunkce
Základem obvyklé léčby je v první řadě změna životního stylu, ať se vám to líbí, nebo ne. Dalším krokem je úprava užívání léků, které by mohly způsobovat problémy s erekcí. V případě, že nedojde ke zlepšení, přichází na řadu konzervativní léčba preparáty, které zvyšují přívod krve do zduřujících tělísek penisu (není možné kombinovat s léky na ischemické onemocnění). Další možností je tzv. intrakavernózní léčba, která spočívá v injekční aplikaci účinné látky přímo do toporovitých tělísek. Nevýhodou je nepříjemná forma aplikace a riziko vedlejších účinků, např. tzv. priapismu (dlouhodobá erekce bez sexuálních stimulů). Za zmínku stojí také ne příliš frekventované používání tzv. vazokonstrikčních kroužků a vakuových pump. Popřípadě chirurgické řešení v tzv. „nadbytečné žíle“, která „drenuje“ penis během erekce. Při úplném selhání popsané léčby existuje možnost implantace tzv. penilních protéz. Princip spočívá v odstranění funkčního tkaniva toporovitých tělísek a následném vložení protézy natrvalo. Protézy jsou buď částečně ohybné, nebo tzv. inflantabilní (nafukovací). První typ udržuje penis ve stálé erekci a představuje lacinější, ale méně komfortní variantu. Druhý typ je dražší, ale zato komfortnější, přičemž erekce dosahuje pacient podle přání. Všechny uvedené metody léčby jsou však poměrně finančně náročné a častokrát i nepříjemně bolestivé.