Kondomy
Existuje celá řada antikoncepčních produktů. Ovšem odborníci doporučují kondomy nejen z důvodu zabránění nechtěného početí, ale také jako prevence přenosu pohlavních chorob. V mnoha případech jsou doporučovány i v kombinaci s antikoncepčními pilulkami.
Z historie kondomů
Kondom je jedna z nejstarších forem antikoncepce. Již 1000 let před naším letopočtem, vyráběli kondomy Egypťané ze zvířecích blan. Nicméně kondomy znali také v Číně a Japonsku.
Nejranější důkazy o užívání kondomů jsou zaznamenány na rytinách v jeskyni Combarelles ve Francii. Další zmínky o kondomech jsou až z období středověku, kde byly využívány jako ochrana před syfilidem. Kondom, který se dříve vyráběl ze zvířecích střev, se během 18. století stal velmi populárním, jakožto pomůcka pro kontrolu porodnosti.
Původ slova není jasný, údajně byl pojmenován po doktorovi Condomovi, ovšem chybí jasné důkazy, které by tuto skutečnost potvrzovaly. Větší pravděpodobností tedy je, že je slovo odvozeno z latinského slova condus, což v překladu znamená nádoba.
Gumový kondom vznikl v roce 1840. Jedny z prvních kondomů byly silné, jako duše od jízdního kola, tudíž vychutnat si sex bylo téměř nemožné. Po roce 1930 byla guma nahrazena kapalným latexem, ze kterého se kondomy vyrábí dodnes.
Výroba a testování kondomů
V současné době se jako klíčová surovina pro výrobu kondomů využívá přírodní kaučukový latex, který má svůj původ v Jižní Americe a jihovýchodní Asii. Latex se při vysoké teplotě změní z kapalného skupenství na pevné.
Do roztoku latexu se namočí podlouhlá forma, na které vznikne tenká vrstva latexu. Zahříváním materiál ztvrdne a kondom je na světě. Jakmile se kondom stáhne z formy, tak přichází na řadu očištění v pračce. Poté následuje sušení a testování. Testováním prochází každý kondom, prvně se natáhne na elektrodu, do které se pustí výboj a pokud nepropustí elektřinu, tak je kondom v pořádku. Dále se napouštějí vzduchem ve speciálních boxech až do prasknutí. Musí pojmout 18 litrů vzduchu. Testuje se také natahování kondomu, kdy při této zkoušce musí kondom obstát při sedminásobném natažení oproti původnímu stavu.
Spolehlivost kondomu
Spolehlivost kondomu není vždy 100%, což vlastně není u žádné ochrany. Uvádí se, že kondomy jsou spolehlivé na 99%. To platí ovšem pouze v případě, kdy jsou používány správně. Mnoho lidí si myslí, že umí kondom správně používat, nicméně opak je pravdou. Nesprávné používání kondomu může jeho ochranné vlastnosti kompletně znehodnotit.
Druhy kondomů
- Latexové, polyisoprenové, polyuretanové
- Lubrikované či nelubrikované
- Kondomy s aroma i bez
- Kondomy s příchutí i bez příchutě
- Kondomy různých barev a tvarů (anatomické, zdrsněné, vroubkované…)
- Kondomy s rezervoárem
- Ve třech velikostech
Výhody a nevýhody kondomů
Výhody:
- Můžete je využít kdykoliv a kdekoliv
- Je to ochrana před otěhotněním a pohlavními chorobami, které se přenášejí pohlavním stykem
- Dají se pořídit za nízkou cenu
Nevýhody:
- Při nesprávném zacházení se snižuje efektivita kondomu
- Je nutné se na pohlavní styk připravit, což může nabourat milostnou předehru